Osmé ročníky se vydaly po stopách národního obrození

S osmými ročníky jsme vyrazili do centra Prahy po stopách českých obrozenců. Naše cesta začala u sochy svatého Václava do Josefa Václava Myslbeka, kde jsme si prohlédli majestátní sousoší, na kterém jsou zobrazeni čeští zemští patroni. Naše kroky nás poté zavedly na Jungmannovo náměstí, kde jsme si vyslechli referáty o Josefu Jungmannovi a Josefu Dobrovském. Dále jsme pokračovali do ulice Palackého, ve které se nachází dům, kde bydlel zakladatel české historické vědy František Palacký a významný politik František Ladislav Rieger. Nejen o nich, ale i o staročeské straně jsme si zde vyslechli referáty. Nemohl chybět ani referát o Palackého žákovi a historiky města Prahy Václavu Vladivoji Tomkovi.

Pokud se bavíme o národním obrození, nesmíme zapomínat ani na významné spisovatelky. U Pedagogické fakulty UK, která se nachází v ulici Magdaleny Rettigové, jsme si vyslechli referát o Karolině Světlé, Boženě Němcové, Magdaleně Dobromile Rettigové a polozapomenutém manželu naší velké spisovatelky Boženy Němcové Josefu Němcovi.

O národním obrození nelze hovořit bez zmínky o petici ze svatováclavských lázní. Proto jsme vyrazili i do ulice Dittrichova, kde se tyto lázně nachází. Na tomto místě jsme museli zmínit obsah svatováclavské petice, jednoho z nejvýznamnějších českých novinářů Karla Havlíčka Borovského a Bachovský absolutismus.

Poslední zastávku jsme si udělali na největším náměstí v České republice, a to na náměstí Karlově. Zde jsme si vyslechli referáty o významném básníku Karlu Hynku Máchovi a důležitém dramatikovi Josefu Kajetánu Tylovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *